Başlangıç / ALT KATEGORİLER / Ana Gösterim / 3D Grafiker ne demektir?

3D Grafiker ne demektir?

3D Grafiker ne demektir?

3D Grafiker ne demektir?  demeden önce 3D yi inceleyelim.3D Türkçede 3 boyut anlamına gelen “Three Dimension” kelimelerinden gelmektedir. Peki, 3 ifadesi ne anlama gelmekte diye düşünüyor olabilirsiniz ve açıklaması şöyledir; 1-Yükseklik 2-Derinlik ve 3-Genişlik olmak üzere 3D yapıyı oluşturan etmenlerdir.

Eğer bu etmenlere 4.bir etmen olsaydı buda zaman kavramı olacaktı ki bu animasyonla ilgilidir. 3D’nin bir araya gelebilmesi için 3 boyutlu bir obje, bir düzlem ve ışık kaynağına ihtiyaç vardır. 3D eğer örneklendirmek gerekirse koordinat sistemine benzerdir, X ve Y terimlerini biliyor olmalıyız ve bu terimler X için yükseklik, Y için genişliği ifade etmektedir, Z olarak bir eksen daha ekleyip bu eksene derinlik boyutunu kazandırsak bu 3 eksen bize 3D bir objeyi oluşturacaktır. 3D Grafiker bu işi yaparken bazı programlara ihtiyaç duyacaktır ve günümüzde bu programlar; Corel Draw, 3DS Max, Maya, XSİ, Adobe İllustrator(Aİ), Adobe İnDesign, Adobe Photoshop(PS), Adobe Flash ve Action Script ve Adobe Dreamweawer gibi genel olarak Adobe tabanlı programlardır. Ve sonuç olarak Türkiye’de bu alanda yeterli eğitimi görmüş kişilere 3D Grafiker denir.

3D Grafiker ne demektir?

3D Grafiker İş İmkânları ve Maaşları Nasıldır?

3d-grafikerBu alana benzer çoğu bilişim ve teknoloji alanı gibi 3D Grafikerlerin iş imkânları bir hayli fazladır. Kendinize bir Web Tasarım firmasında da iş bulabilirsiniz, ünlü bir tekstil firmasında da. Baskı, matbaa ve ofset yapan firmalarda bu iş sahasına dahildir. Eğer siz gerçekten tutkulu, azimli ve üretken biriyseniz sizin için iş imkânı tabiî ki de daha çoktur. Kontrol işverenin değil iş arayanın elindedir. Siz eğer bu cümlemden doğru çıkarımı yapıyorsanız işverenin sizi araması için çalışmanız gerektiğini ve ayırt edici olmanız gerektiğinizi anlıyorsunuzdur. Haliyle 3D Grafiker maaşları konusunu az çok tahmin edebilirsiniz sanırım. Maaş aralığı 1300–3000 gibi az veya yeterli bir ücrete tabi tutulan bu meslekte eğer siz kendinizi geliştiriyor, sabahlara kadar çalışıyor ve dinlendirici bir gözlüğe ihtiyaç duyuyorsanız bu aralığı silip atarsınız. Yani bu demek oluyor ki mesleğin maaş aralığı sizin elinizdedir.

 

Evet buda bir meslek tanıtım yazımdı umarım biraz faydalı olabilmiştir.Yorum ve isteklerinizi yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

 

Kalın sağlıcakla 🙂

Bu arada Androidler kasmasın.Bi bakın derim 😉

Android telefonlarımızın kasma sorunu için 3 farklı bakış!

Tüm takipçilerimizi Facebook sayfamıza bekleriz ! Yakında sürpriz var PES severler! Tıkla ve Aramıza Katıl.

Hakkında: [ Yönetici ] Furkan

[ Yönetici ] Furkan’in profil fotoğrafı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir